بررسی مشخصات تیرآهن ها

مطمئنم همه ما اسکلت ها و ساختمان ها را دیده ایم. شاید به این ایده توجه نکرده باشید، اما باید بدانید که قسمت اصلی این اسکلت از یکی از محصولات فولادی استفاده شده و مهم به نام تیرآهن ساخته شده است.
تیرآهن بخش مهمی از صنعت ساخت و ساز به خصوص در ساخت اسکلت محسوب می شود که بدون استفاده از این سازه فولادی تقریبا غیر ممکن است.

تیرآهن مهمترین و اساسی ترین نوع پروفیل در ساخت و ساز ساختمان است که وظیفه اصلی آن مدیریت تنش ناشی از نیروی خمشی و لنگر خمشی ناشی از پایین آمدن سازه می باشد.
این محصول یکی از پرمصرف ترین انواع فولاد است که عمدتاً در ساختمان سازی کاربرد دارد و از این رو خرید آن حائز اهمیت است.

تیرآهن عموماً به دو صورت I و H در بازار موجود است. این قسمت آهنی از دو قسمت بدنه و بال تشکیل شده است. “John تیرآهن” قسمت اصلی و مرکزی تیرآهن است در حالی که “Wing تیرآهن” به کناره ها و لبه های این محصول اشاره دارد.
تیرهای فولادی IPE یا تیرهای فولادی I شکل به عنوان مصالح اساسی و متداول در ساختمانها و ساختمانها مورد استفاده قرار گرفته است.
شرکت Bethehem یک شرکت آمریکایی است که برای اولین بار این نوع تیرچه فولادی را ایجاد کرد و توانسته است جایگاه مهمی را در ساخت و سازهای مهم مانند پل سازی، بلندمرتبه سازی و … به خود اختصاص دهد.
نوع هاش، زنبوری و IPE سه نوع مختلف تیرآهن هستند که با توجه به ویژگی هایشان در صنایع مختلف قابل استفاده هستند.

مهمترین استانداردهای تیرآهن عبارتند از هاش, ST37, ST44, ST52 که رایج ترین آنها ST44 مورد استفاده در پروژه های صنعتی و ساختمانی می باشد.

تیرآهن INP در کشورهایی مانند روسیه و چین بیشتر از سایر نقاط جهان استفاده می شود و تفاوت آن با سایر انواع تیرآهن در ضخامت بال ها است. در واقع این نوع تیرآهن لیفت نرمی دارد که حاصل ضخامت بال در ابتدا و ضخامت بال در انتهای تیرآهن است.

از نظر ابعاد و ضخامت و به عبارتی از نظر فنی ابعاد این تیرآهن مطابق جدول Stahl می باشد. این بدان معناست که طبق استانداردهای ملی و بین المللی، اندازه طول بال، ارتفاع، ضخامت بدنه و ضخامت بال و غیره، در نتیجه این تیرآهن از نظر وزن و از نظر انتقال یا حمل و نقل نسبت به سایر تیرآهن سنگین تر است. فرآیند تولید، جوش پذیری، استاندارد و گزینه بهتری نسبت به بقیه تیرآهن ها است.

حتما ببینید

مرکز تعمیرات سامسونگ

ماشین لباسشویی یکی از وسایل بسیار ضروری در هر خانه ای است و خراب شدن آن در واقع لطمه به بخشی از نظافت منزل است.