خرید تیراهن در مشهد

در سال ۱۸۱۲، حدود ۲۰۰ سال پیش، تیرآهن و فولاد معنای خاصی نداشتند. از سال ۱۷۳۰ تا ۱۸۳۰ اختراعات زیادی در زمینه سخت افزار انجام شد. بعدها انواع مختلفی از فلزات از جمله آهن، فولاد و چدن ساخته شد که کاربردهای گوناگونی داشت. همزمان با اختراع این محصول فولادی به عنوان درب منازل مسکونی، نرده و مانند آن مورد استفاده قرار می گرفت.

تیرآهن پروفیلی است که وظیفه اصلی آن مقاومت در برابر تلاش های ناشی از نیروی برشی و لنگر خمشی است و کاربرد اصلی آن در صنعت ساختمان می باشد. در فرآیند ساخت این محصول از لمینیت گرم استفاده می شود و در تولید معمولی و حشیش آن تنها چند مرحله متمایز وجود دارد. این محصول فولادی که در ساختمان ها کاربرد فراوانی دارد، بر اساس نسبت بال و پیشکش به گروه های مختلفی تقسیم می شود.
مهمترین جزء ساخت اسکلت فولادی تیرها هستند و به طور کلی می توان ساخت اسکلت فولادی را بدون تیرآهن غیرممکن دانست.

وظایف تعریف شده برای تیرآهن در ساخت و ساز ساختمان به عنوان یک جزء سازه ای، تحمل بارهایی است که بر روی ساختمان وارد می شود. تیرآهن ها از دو قسمت بال و هسته تشکیل شده اند که قسمت میانی تیرآهن که قسمت اصلی آن هسته است و به لبه ها و کناره های آن بال می گویند.

تیرآهن اساساً برای دریافت بارهایی طراحی شده است که خارج از محور هستند و به بالهای تیرآهن و دو سر منتقل می شوند. در واقع، تیرآهن تنش های وارد شده به ساختمان را به نیروهای برشی و خمشی تبدیل می کند. این نیروها اگر به درستی منتقل نشوند می توانند باعث انحراف، خمش و تاب برداشتن تیرآهن شوند که در هنگام زلزله خطرناک بوده و از استحکام ساختمان می کاهد.به همین دلیل مکان یابی، نوع تیرآهن و شماره آن باید توسط کارشناسان متخصص و مطابق با استانداردهای نظام مهندسی هر کشور انجام شود.

فلنج پهن ۶۰ تا ۱۰۰ تیرآهن به روش نورد گرم تولید می شود یکی از روش های رایج شکل دهی فلزات نورد گرم می باشد. به این ترتیب که شمش فولادی نوع شمش (بلوم) با مقطع و طول مشخص، ابتدا در کوره های نورد حرارتی ریخته می شود و پس از رسیدن به دمای مورد نظر و عبور از قفسه های نورد اولیه (مجموعه غلتک ها)، مقطع آن می باشد. مقطع کاهش یافته و طول آن افزایش یافته و در نهایت با عبور از قاب های نورد میانی و انتهایی به صورت تیر در می آید و سپس به طول های مورد نظر بریده و بسته بندی می شوند.

تیرآهن های فلنج پهن با سطح مقطع تقریباً مربعی را می توان به عنوان ستون در سازه ها استفاده کرد. ستون نیروهای باد عمودی و افقی را به شالوده ساختمان منتقل می کند. ستون ها در ساختمان های اسکلت فلزی به ۳ روش استفاده می شوند:

ستون های میانی اگر آنها را مرکز یک مربع در نظر بگیریم، بار کل مربع را منتقل می کنند.
ستون های جانبی که نیمی از بار مربع را تحمل می کنند.
ستون های گوشه ای که یک چهارم مربع را پشتیبانی می کنند.

همچنین از تیرآهن برای قرار دادن تیرهای مرکزی در سازه های فولادی استفاده می شود. این تیرها در واقع ستون ها و تیرهای اصلی را به یکدیگر متصل کرده و توانایی سازه را در تحمل بار و فشار افزایش می دهند. بسته به نوع و محل تیرهای میانی از تیرهای مخصوص استفاده می شود.

تیرآهن IPE و INP با ارتفاع ۸۰۰-۶۰۰ میلی متر و تیرآهن IPB با ارتفاع ۱۰۰-۱۰۰۰ میلی متر تولید می شود.تیرآهن مطابق با استانداردهای چینی و روسی ساخته شده و به شکل I است. معروف به INP.
یکی دیگر از تیرآهن که I شکل است اما مطابق با استانداردهای کشورمان ایران و اروپا ساخته شده است IPE نام دارد. از ویژگی های آن می توان به تغییر ناپذیری و یکنواختی بال ها در سراسر تیر اشاره کرد.
تیرآهن دیگری به نام هش وجود دارد، این پرتو نام دیگری نیز دارد IPB که مشخصه آن دو بال پهن و بسیار پهن و دارای دو نوع سنگین و سبک (L و V) می باشد.
تیرآهن که به طور گسترده در ساخت و ساز استفاده می شود عبارتند از: فلنج های پهن، مورد استفاده در ستون ها و خرپاها، نیمه پهن، اروپایی و آلوئولی. همانطور که از نامش پیداست سوراخ هایی دارد که از ایرادات آن می باشد و از استحکام آن می کاهد.
اگر تیرآهن تک باشد به اختصار I یا NP نامیده می شود و از این نوع تیرها در ستون ها، خرپاها، پایه درها، عرشه های سقف و پل های لانه زنبوری استفاده می شود زیرا بین ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر ارتفاع دارند و بسیار کاربردی هستند.

لانه زنبوری تیرآهن یا CPE نوع دیگری از تیرآهن است که توسط شبکه تیرآهن تولید می شود. از این بخش فولادی در مواردی استفاده می شود که مقاومت خمشی بالا در وزن کم مورد نیاز است. اما در قطعاتی که نیاز به مقاومت برشی بالایی دارند استفاده نمی شود.

در تولید تیرهای لانه زنبوری ابتدا بر روی تیرهای چند لایه به وسیله نقوش (که به شکل پنج ضلعی از ورقه های آهنی سفید یک میلی متری به نام شابلون هستند) خطوط کشیده می شود. سپس تیرهای آهنی روی شاسی افقی قرار می گیرند و برای جلوگیری از افتادگی، جوش داده می شوند.

بهترین بخش نورد شده برای ستون، تیر فلنج پهن IPB یا جعبه مربع است زیرا از نظر استحکام بهتر از سایر مقاطع عمل می کند.همچنین در اکثر شرایط عملیاتی، اتصال تیرها به راحتی بر روی آنها انجام می شود. هش HEB همانطور که گفتیم سنگین است، به این معنی که این نوع تیرآهن دارای لبه گسترده تری نسبت به هش HEA است.

در دسته بندی دیگر تیرآهن ها بر اساس سایز محصول طبقه بندی می شوند که می توان آن را یکی از مهم ترین دسته بندی ها دانست:
تیرآهن سایز ۱۲
وزن این تیرآهن بین ۱۰٫۴ تا ۲۶٫۸ کیلوگرم بر متر است و در صنعت و ساخت و ساز بسیار استفاده می شود. در بین برنامه های کاربردی، این اندازه تیرآهن را می توان در ستون های ساختمان استفاده کرد. سقف و سقف تیرهای نوک تیز.

تیرآهن سایز ۱۴
این تیرآهن را می توان پر استفاده ترین نوع در نظر گرفت. تیرآهن ۱۴ وزنی بین ۱۲٫۹ تا ۳۳ کیلوگرم دارد و کاربردهایی از جمله زره، نعل اسب و پوشش سقف دارد. تیرآهن ۱۴ در تمامی کارخانه های کشور تولید می شود.

تیرآهن سایز ۱۶
سایز محبوب دیگر تیرآهن سایز ۱۶ است که بین ۱۵ تا ۴۱ کیلوگرم وزن دارد. از کاربردهای این اندازه می توان به ساخت خرپا، عرشه سقف و پل های لانه زنبوری اشاره کرد.

تیرآهن سایز ۱۸
این تیرآهن که جزو پرکاربردترین سایزها هستند نیز بین ۱۸ تا ۴۹ کیلوگرم وزن دارند و کاربردهایی مانند سایزهای ۱۴ و ۱۶ دارند.

تیرآهن سایز ۲۰

این تیرآهن نسبت به سایزهای دیگر وزن و استحکام بیشتری دارد و در سازه های بزرگ که به استحکام بیشتری نیاز دارند استفاده می شود. وزن این محصول از ۲۲ تا ۶۰ کیلوگرم می باشد.

تیرآهن به دلیل مزایایی که دارد به پرکاربردترین بخش فولادی تبدیل شده است. این مزایا عبارتند از:

زندگی طولانی
بزرگترین مزیت تیرآهن نسبت به بتن عدم عمر طراحی است.عمر سازه های بتنی بین ۵۰ تا ۶۰ سال تعیین می شود. زیرا مقاومت بتن با گذشت زمان کاهش می یابد. البته با به کارگیری برخی تکنیک ها در طراحی سازه می توان عمر مفید سازه بتنی را نیز افزایش داد.

سرعت اجرای بیشتر
اگر از تیرآهن در ساخت اسکلت ساختمان استفاده کنید، سرعت تکمیل پروژه شما افزایش می یابد. با این حال، هزینه یک سازه بتنی ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزان تر است. از آنجایی که در ساخت پروژه های مسکونی اتمام کار و بازگشت سرمایه در اولویت است، عدم استفاده از سازه های بتنی به صرفه است.

علاوه بر مزایای بسیار، تیرآهن دارای معایبی است که گاهی اوقات استفاده از آن را غیرممکن می کند. معایب این بخش فولادی عبارتند از:

احتمال خرابی زیاد
تیرآهن معمولا از فولاد معمولی ساخته می شود و بنابراین پتانسیل بالایی برای خوردگی دارد. این مشکل می تواند عمر مفید سازه را کاهش دهد و به همین دلیل در مناطقی با رطوبت بالا فقط از سازه های بتنی استفاده می شود.

به نیروی متخصص بیشتری نیاز دارید
اجرای اسکلت فلزی با تیرآهن نیاز به نیروی کار تخصصی بیشتری دارد و در مقایسه با ساخت سازه های بتنی تخصصی تر به حساب می آید. این باعث می شود برای ساخت این نوع اسکلت نیاز به نظارت و کنترل بیشتری داشته باشید.

از آنجایی که تیرها و ستون ها مهمترین عناصر سازه ای هستند، انتخاب یک تیرآهن قوی و بادوام بسیار مهم است. امیدواریم توانسته باشیم به شما ایده ها و اطلاعاتی داده باشیم تا بتوانید تصمیم درستی برای فروش تیراهن فرداد فولاد بگیرید.

حتما ببینید

مرکز تعمیرات سامسونگ

ماشین لباسشویی یکی از وسایل بسیار ضروری در هر خانه ای است و خراب شدن آن در واقع لطمه به بخشی از نظافت منزل است.

نظری نیست.

  1. تعقيب: خرید تیراهن در مشهد – معرف کالا