علل بی‌اختیاری مدفوع در کودکان چیست و چگونه درمان می‌شود؟

یکی از شایع‌ترین مسائلی که در کودکان دیده می‌شود بی‌اختیاری مدفوع است. اکثر کودکان می‌توانند تا چهار سالگی ادرار و مدفوع خود را کنترل کنند. پس اگر کودکی بعد از چهار سالگی به صورت عمدی یا غیرعمدی در لباس خود و یا مکان‌هایی به غیر از دستشویی مدفوع کند، نشانه‌ای از یک مشکل در این زمینه است. نکته قابل توجه اینکه برخی از کودکان ممکن است در زمان کوتاهی درگیر این مشکل ‌شوند و این موضوع را می‌توان یک امر عادی تلقی کرد. اما در بسیاری از مواقع این مشکل ادامه دار می‌شود و در چنین شرایطی باید برای درمان آن چاره‌ای اندیشید. در ادامه این مطلب راجع به نشانه‌ها، دلایل و طریقه درمان بیماری بی‌اختیاری مدفوع در کودکان صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

نشانه‌های بی‌اختیاری مدفوع در کودکان

به طور کلی بی‌اختیاری مدفوع در کودکان به دو صورت عمدی و غیرعمدی رخ می‌دهد. این مشکل با نشانه‌های مختلفی همراه است که عبارتند از: حس درد در ناحیه شکم، کاهش اشتها، مالیدن مقعد به سبب احساس ناراحتی ناشی از مدفوع، کاهش فعالیت‌های جسمانی و گوشه گیری. همه این علائمی که به آن‌ها اشاره شد از جمله مواردی هستند که در صورت مشاهده از سوی کودک باید هر چه سریع‌تر برای درمان آن اقدام کرد.

علل بی اختیاری مدفوع در کودکان

مشکل بی‌اختیاری مدفوع در کودکان می‌تواند به دلایل مختلفی بروز ‌کند. در ادامه علل ایجاد این بیماری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نگه داشتن مدفوع

اولین و مهمترین دلیلی که می‌توان به آن اشاره کرد احتباس مدفوع است. به این معنی که کودک مدفوع خود را دفع نمی‌کند و در آن زمان روده قدرت انقباض خود را از دست داده و آب بیشتری از مواد دفعی جذب می‌گردد. همین امر موجب سفت شدن مدفوع شده و کودک برای دفع آن دچار مشکل خواهد شد.

مشکلات مقعدی

در برخی از مواقع کودکان به دلیل سخت بودن و دردناک بودن عمل دفع، مدفوع خود را به طور کامل تخلیه نمی کنند. احتباس مدفوع سبب تجمع و سفت شدن آن و وخیم‌تر شدن مشکلات مقعدی شده و عدم دفع به موقع آن، نشت کردن مدفوع را به همراه خواهد داشت.

ترس از رفتن به توالت

برخی از کودکان به دلایل مختلفی از دستشویی رفتن هراس دارند و برای آن که کمتر در آن محیط قرار گیرند مدفوع خود را دیر به دیر دفع می‌کنند. در چنین مواقعی بهتر است که با کودک صحبت کرده و علت ترس او را جویا شویم. حال اگر به هر دلیلی این مشکل ادامه یابد بهتر است که برای رفع آن از مشاوره کودک کمک بگیریم.

لجبازی کودکان

یکی دیگر از دلایل بی‌اختیاری مدفوع در کودکان خشم کودک از رفتارهای والدین است. در بسیاری از مواقع والدین کودکان را با لحنی تند وادار به توالت رفتن می‌کنند. اگر این عمل با عصبانیت همراه باشد می‌تواند حس لجبازی را در کودکان بیدار کند. از آن جایی که کودک نمی‌تواند خشم خود را به طور مستقیم بروز دهد، با نرفتن به توالت و لجبازی کردن ناراحتی خود را ابراز می‌کند.

آموزش نادرست برای دفع مدفوع

در بسیاری از موارد اگر والدین نتوانند شیوه صحیح طریقه دفع مدفوع را به کودک خود آموزش دهند این موضوع می‌تواند منجر به عدم تخلیه به موقع مدفوع و عدم کنترل آن ‌شود. مثلا اگر از روش‌های سختگیرانه و خشک برای آموزش دفع مدفوع استفاده کنید، کودک از رفتن به دستشویی متنفر خواهد شد. بهترین راهکار این است که در محیط توالت از برچسب‌های کارتونی که مورد علاقه کودکتان است برای تشویق او و ارتباط گرفتن با محیط استفاده نمایید.

پیامدهای بی‌اختیاری مدفوع در کودکان

بی‌اختیاری مدفوع از جمله اختلالاتی است که می‌تواند منجر به خجالت و احساس شرم در کودکان شود. در اغلب مواقع به دلیل تمسخر دیگران، کودک از اجتماع دوری کرده و گوشه گیر خواهد شد. در این زمان ممکن است که کودک اعتماد به نفس خود را از دست دهد و منزوی شود. در چنین شرایطی نحوه رفتار والدین و چگونگی برخورد آنها با این مسئله بسیار مهم بوده و می‌تواند در حل این مشکل کمک کننده باشد.

روش‌های درمان بی‌اختیاری مدفوع

به طور کلی درمان بی‌اختیاری مدفوع در کودکان با توجه به علل آن متفاوت است.  به همین خاطر بهتر است که قبل از هر چیزی کودک به صورت کامل توسط متخصص از نظر جسمی، روانی و اجتماعی مورد معاینه قرار گیرد. نکته مهم این است که خانواده‌ها باید نحوه رفتار و برخورد مناسب با کودک را بیاموزند و در مقابل مشکلاتی از قبیل بی‌اختیاری ادرار و مدفوع منطقی رفتار کنند؛ به طوری که کودک دچار شرمساری و خجالت زدگی نشود. در ادامه راهکارهایی را برای بهبود مشکل بی‌اختیاری مدفوع در کودکان معرفی خواهیم کرد.

  • بهتر است هنگامی که کودک در زمان مناسب برای رفتن به توالت و دفع مدفوع اقدام می‌کند او را به طریقی تشویق کنید.
  • از تحقیر، سرزنش و تنبیه بدنی کودک خودداری نمایید.
  • پیشنهاد می‌شود که کودک تقریبا نیم ساعت بعد از خوردن غذا به توالت رفته و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بنشیند. با انجام این کار روده‌های کودک برای عمل دفع تحریک شده و بدین طریق می‌تواند بر دفع مدفوعش کنترل داشته باشد.

جمع بندی

در این مطب مشکل بی‌اختیاری مدفوع کودکان را به همراه نشانه‌ها، علل و نحوه درمان آن مورد بررسی قرار دادیم. همان طور که به آن اشاره شد این بیماری به دلایل مختلفی بروز می‌کند و در صورت ادامه دار شدن می‌تواند برای کودک مشکل ساز شود. در چنین شرایطی بهتر است که والدین این مشکل فرزند خود را با مشاوره کودک مطرح نمایند. مشاور با دانش و تخصص خود راه‌حلی درست و مناسب را در اختیار والدین قرار داده و با توجه به شرایط، روش درمانی موثر را پیشنهاد می‌دهد. از همین رو در مواجهه با این اختلال بهتر است که از طریق مشاوره کودک برای درمان آن اقدام نمایید.

برگرفته شده از سایت مرکز مشاوره شکرانه (www.shokranehcc.com)

حتما ببینید

مرکز تعمیرات سامسونگ

ماشین لباسشویی یکی از وسایل بسیار ضروری در هر خانه ای است و خراب شدن آن در واقع لطمه به بخشی از نظافت منزل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code