بوها در زندگی ما چه نقشی دارند؟

بوها در زندگی ما چه نقشی دارند؟ دانشمندان در انستیتوی ملی علوم اعصاب در تورین کشف کردند که قشر حسی فوقانی ، قسمت هایی از مغز که با جنبه های پیچیده تری از اطلاعات حسی سروکار دارند ، وظیفه ذخیره سازی حافظه و همچنین اطلاعات مربوط به بو و صدا را دارند. به همین دلیل است که افراد با استشمام رایحه عطر یا گوش دادن تصادفی به یک قطعه موسیقی خاص ، خاطرات خود را از بوییدن یا داشتن یک آهنگ به یاد می آورند. به منظور دستیابی به این نتایج ، محققان دریافتند که حافظه ترس و درد موش ها در قسمت هایی از مغز ذخیره می شود که حاوی اطلاعات مربوط به بو ، صدا و نور است. در این مطالعه ، دانشمندان همزمان حیوانات را هنگامی که موشها را شوکه می کردند ، در معرض صدای جیغ قرار دادند.

به نقل از سایت آنیه

به نقل از سایت تخصصی عطر و ادکلن آنیه به آدرس https://anieh.com/ این موضوع را بیان می کند.

قد تفسر هذه النتائج لماذا تساعد بعض الروائح والأصوات في تعزيز الذاكرة. في دراسة أخرى أجريت في ليفربول بإنجلترا ، استخدم طلاب المدارس الابتدائية رائحة النعناع وصوت حفيف أوراق الشجر لتحسين نتائج اختباراتهم. سبب شم رائحة عطر غير موجودة. في هذه التجربة ، تعرض الطلاب لرائحة النعناع وصوت حفيف أثناء تعلمهم الدروس. وضع أوراق الشجرة وإعطاء نفس الرائحة والصوت للأطفال أثناء الامتحان ، حتى يتمكن الطلاب من تذكر الدروس التي حفظوها بطريقة أفضل.

تقویت حافظه با بو

این یافته ها ممکن است توضیح دهد که چرا برخی بوها و صداها به تقویت حافظه کمک می کنند. در مطالعه دیگری که در لیورپول انگلیس انجام شد ، دانش آموزان دبستان از رایحه نعناع و برگ برای بهبود نمره آزمون خود استفاده کردند. در این آزمایش دانش آموزان با آموختن درس ها در معرض بوی نعناع قرار گرفتند. برگهای درخت را بگذارید و در هنگام امتحان همان بو و صدا را به بچه ها بدهید تا دانش آموزان درسی را که حفظ کرده اند بهتر یادآوری کنند.

حس بویایی در زندگی

رایحه هایی که مانند چمن آب خورده، پودر بچه ، نعناع یا چوب کاج، حس ما را تازه می کنند و احساس خوبی به ما میدهند. متأسفانه ، زندگی همیشه بوی گل رز (نعناع یا کاج) ندارد. واقعیت این است که به نظر می رسد این بوهای ناخواسته به لباس یا حتی موهای بینی شما می چسبد ، بنابراین اگر یک روز دور آتش نشسته اید و روز دیگر لباس خود را بو کنید ، متوجه می شوید که این بو به لباس شما چسبیده است.

حس بویایی نقش مهمی در زندگی بشر دارد و درک بوی های مختلف کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. لذت بردن از رایحه گل و انواع رایحه های دلپذیر ، تجربه ای است که از کودکی به یاد می آوریم. درک طعم غذا فرار از دود و مواد سمی و خطرناک بدون احساس بویایی امکان پذیر نیست و بنابراین از دست دادن حس بویایی ممکن است هزینه زندگی را برای شخص در پی داشته باشد. بیشتر افرادی که حس بویایی خود را از دست داده اند شکایت دارند که زندگی آنها کسل کننده است. گیرنده های بویایی در قسمت فوقانی بینی قرار دارند. برای درک صحیح بو ، مقدار مناسبی از مولکول های ماده باید به گیرنده ها برسد و آنها را تحریک کند ، سپس پیام ها از طریق عصب بویایی به مغز ارسال می شود.

اختلالات بویایی

اختلالات بو اشکال مختلفی دارد. اسمز ، آنوسمی (از دست دادن بویایی) ، پاروزمیا (تغییر در حس واقعی بویایی) و فانتوزمیا (کمبود بویایی). در پاروسمیا ، فرد بوی غیرواقعی و غالباً ناخوشایندی را احساس می کند ، اما در یک توهم کایمریکایی ، بدون محرک واقعی در محیط ، در بسیاری از موارد مانند بوی سوزاندن لاستیک یا دود سیگار ، بوی نامطبوعی را احساس می کند. علائم بیمار ممکن است متناوب یا دائمی باشد.

دلایل اختلالات بویایی

بیماری های بینی و سینوس ها مانند سینوزیت ، پولیپ ، سرماخوردگی (ممکن است دائمی یا موقتی باشد) ، ضربه به سر با یا بدون شکستگی جمجمه ، پیری ، علل مادرزادی ، قرار گرفتن در معرض سموم ، تومورهای بینی و مغز ، عفونت HIV ، تشنج ، اختلالات عصبی بیماری های سیستم مانند بیماری آلزایمر و پارکینسون ، داروها و انواع جراحی های بینی و سینوس مانند جراحی زیبایی بینی ممکن است باعث آسیب دائمی موقتی یا نادر به حس بویایی شود. در بعضی موارد ، بعد از تمام معاینات ، هیچ دلیلی ظاهر نمی شود و مشکل حس بویایی خود به خودی است. برای تشخیص پس از معاینه اولیه ، در صورت لزوم ، بیمار باید آزمایشات بویایی ، رینوسکوپی ، سی تی اسکن یا MRI را انجام دهد.

درمان بیماری

درمان این بیماران به علت اصلی بستگی دارد. اکثر بیماران مبتلا به عفونت بینی و سینوس با کنترل التهاب یا عفونت به طور کامل یا جزئی بهبود می یابند. در بیماران با آسیب شدید به غشای مخاطی یا عصب بویایی ، در بسیاری از موارد نتیجه درمان نامطلوب است. متأسفانه افرادی که بویایی خود را کاملاً از دست داده اند غالباً نمی توانند از طعم غذا لذت ببرند ، گاهی اوقات بدون اینکه متوجه شوند بطری عطر را روی لباس خود خالی می کنند و در معرض آتش سوزی قرار می گیرند. برای لذت بردن از غذا ، این افراد باید بر روی مواردی مانند طعم (اسیدیته ، شیرینی ، تلخی ، شوری) ، رنگ ، قوام و بافت غذاها تمرکز کنند. در مهمانی ها و مجالس ، آنها باید از نزدیکان یا دوستان خود کمک بگیرند تا از بوی نامطبوع جلوگیری کنند.

برای جلوگیری از خطر آتش سوزی یا خروج شیر گاز از خانه ، باید از سنسورها یا نشانگرهای دود و گاز استفاده کرد. با این حال ، از دست دادن حس بویایی یک علامت مهم است زیرا همانطور که گفته شد ، ممکن است در زمینه برخی بیماری های مهم بینی و مغز مانند تومورهای بینی فوقانی یا پایه جمجمه ظاهر شود.

حتما ببینید

مرکز تعمیرات سامسونگ

ماشین لباسشویی یکی از وسایل بسیار ضروری در هر خانه ای است و خراب شدن آن در واقع لطمه به بخشی از نظافت منزل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code